Během studia koučinku jsme probírali i okolnosti jeho vzniku. Vcelku mě nepřekvapilo, že metoda koučování vychází ze sportu. Jasně definované a cílené koučovací techniky ho nezapřou. V kombinací s aplikovanými poznatky z neurovědy ho dělají nadčasovým.
Základy současného koučinku položil tenisový odborník, učitel z Harvardu Timothy Gallwey, který se v 70. letech začal intenzivně zabývat teorií výuky tenisu, lyžování a golfu. Soustředil se na to, co se v průběhu procesu učení odehrává v mysli a v těle hráče. Gallwey se stal průkopníkem sportovního koučinku.
Další významnou osobností, která stála za rozšířením koučinku směrem do Evropy, je Sir John Whitmore. Tento původně automobilový závodník se během své stáže v USA seznámil s Timothy Gallweyem a jeho způsob práce s lidmi ho natolik zaujal, že se rozhodl nejen ho sám používat, ale šířit i po svém návratu na Britské ostrovy. Tato dvě jména jsou nezpochybnitelně spjata se vznikem koučinku a především jeho transformací ze sportovního prostředí do oblasti běžného života.
V podstatě přišli na to, že normální způsob učení bere člověku zodpovědnost. Protože učitel, lektor nebo trenér neustále hodnotí co je v normě a co už není a jak by to ideálně podle něj mělo vypadat. Tak se postupně žák, sportovec či klient začne snažit pouze plnit povely učitele, lektora nebo trenéra a přestane věřit svému vlastnímu hledání. Výsledkem jeho snažení pak často bývají pochyby o sobě samém, přehnaná sebekontrola, stres, frustrace, strach z neúspěchu či poruchy koncentrace. To vše narušuje jeho přirozený proces učení se a brání v mu v dalším rozvoji a růstu.
Proto způsob učení a rozvoje potenciálu zaměřili na žáka, klienta, sportovce. Profesionální koučové, kteří ctí jejich nadčasové myšlenky svým svěřencům neradí a neposuzují je, ale rozvíjí jejich víru v sebe samotné.
Gallweyovy myšlenky o učení se v jakékoli oblasti, zvláště pak ve sportu, jsou považovány za průkopnické a podle mnohých sportovních psychologů za nadčasové. Právě úroveň sportovního výkonu a jeho výsledky lze bezprostředně sledovat či měřit, takže jsou mnohem viditelnější a průkaznější než v jiných druzích činnosti.
0 komentářů